Yağ Bezesi (Lipom) Tedavi Hizmetleri

Jinekomasti (Erkekte meme büyümesi)

Yazar 15 Ocak 2018 Henüz yorum yok

Erkeklerde görülen göğüs büyümesine tıpta jinekomasti adı verilir. Kadın memesi ile erkek memesi arasında yapı bakımıından çok büyük farklılıklar yoktur. Erkeklerin kadınlara oranla göğüslerinin küçük olması erkeklerde kadınlık hormonlarının olmamasından kaynaklanmaktadır.

Bazı hastalıklar ve ergenlik dönemi sırasında bazen erkeklerin memesi gelişmesi gerekenden çok daha fazla gelişerek kadın memesi şeklini alabiliyorlar. Buna tıp dilinde jinekomasti adı verilirken bu bir hastalık olarak tabir edilmektedir. Özellikle erkeklerin ergenliğe girme sürecinde ortaya çıktığında, jinekomasti çok ciddi psikolojik sorunları da doğurabilen bir problemdir. Bebeklik dönemi, ergenliğe giriş dönemi ve yaşlılığa giriş döneminde göğüsler büyür ve bazen sarkar. Bu büyümenin rahatsızlık olarak algılanması ve müdahale edilmesi için normal dönemlerin dışında olması gerekir.

Jinekomastinin Nedenleri

Jinekomastinin bir çok nedeni olabilmektedir. Geçirilen hastalıklar, ergenlik dönemi gelişim hormonlarındaki problemler başlıca hastalıklar olarak siroz, karaciğer problemleri ayrıca hastalıklar sırasında kullanılan bazı ilaçlarda jinekomasti hastalıklarına neden olabilmektedirler.

Erkeklerde jinekomastinin görülmesi için illaki bir nedende olmayabilir. Hiç bir neden yokkende jinekomasti hastalığı görülebilmektedir. Jinekomasti erkeklerde meme büyümesi hastalığının tek tedavi yöntemi cerrahi uygulamalardır.

Aynı zamanda vücut geliştiren erkeklerde de  göğüslerinin büyüme gösterdiğini görebiliriz. Bunun tek nedeni ise vücut geliştirme sırasında kullanmış oldukları uyarıcı ilaçlardır. Göğüslerin büyümesine sebep olan ilaçlar arasında anapolan başta olmak üzere, primabolan ve sustanon gibi ilaçlar gelmektedir.

Jinekomasti Tedavisi

Erkeklerde göğüs büyümesinin tedavisi cerrahidir ve cerrahi dışı bir tedavi seçeneği maalesef yoktur. Memelerde büyüme yağ doku büyümesi, meme dokusu büyümesi veya her ikisinin birden büyümesi şeklinde ortaya çıkabilir. Ne şekilde büyüdüğünün tespiti muayene ve ultrason incelemesi ile mümkündür. Toplumda en yaygın erkek meme büyüme şekli yağ dokudan zengin tiptir. Yağ dokudan zengin olan ve mikst tipte yani hem meme hem de yağ dokunun fazla olduğu tipte liposuction ile çok düzgün bir şekilde tedavi edilebilir. Bu  tedavide VASER Liposelection uygulaması tercih edilen yöntemler arasındadır.

Daha sert yapıda ve büyük orandaki jinekomasti vakalarında ise açık ameliyat teknik ile çıkarılması gerekir. Jinekomasti tedavilerinde uygulanan cerrahi uygulamalar sonunda,  vücutta belirgin bir iz kalmamaktadır.  Başarı oranı yüksektir. Ameliyattan iki gün sonra pansumanlar çıkarılabilir, dördüncü günde işinize dönebilirsiniz. Ameliyattan sonraki 1-2 gün hafif ağrı şikayetleri olabilir. Bu durumlarda ağrı kesici kullanılmaktadır. Ciddi morarma ve şişlikler gözlenmez.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp